جواهر دوزی

Crochet Jewelry

جواهر دوزی هنری است که از اجزایی همچون منجوق ، ملیله ، سنگ ، پولک ، مهره های فانتزی تشکیل شده و امروزه تو جوامع ایرانی بسیار پر طرفدار شده،و در ساخت انواع و اقسام پیکسل ها و دکمه های زینتی و حتی تزئین لباس، کیف و کفش کاربرد دارد در این هنر اجزایی همچون منجوق ، ملیله ، سنگ ، پولک ، مهره های فانتزی ، مهره های چوبی ، نگین های کریستالی و مروارید به صورت تکی یا به صورت ترکیب با هم استفاده شده است.  

روش کار به این صورت است که هر کدام از اجزاء نامبرده شده در را با استفاده از نخ و سوزن (معمولا سوزن منجوق دوزی از شماره ۱۰ تا ۱۳ برای این کار استفاده می شود) روی یک سطح نمدی یا چرمی یا پارچه هایی از جنس ارگانزا دوخته می‌شوند.

در برخی از مواقع برای محکم کردن و جلوگیری از گره خوردن نخ، از موم عسل استفاده می کنند.

بسیاری از هنرمندان معتقدند جواهردوزی ترکیبی از هنر‌های منجوق دوزی، مروارید دوزی، سنگ دوزی، قیطان دوزی، شیپور دوزی، دربار دوزی و … می باشد.

در حقیقت هنر جواهر دوزی کار‌های متنوعی از تولید سنجاق سینه، گوشواره و گردنبند با مروارید و سنگ و منجوق تا دوخت‌های پر زرق و برق تزیینی روی لباس را دربر می‌گیرد.  

بنابراین شیوه جواهر دوزی بسته به نتیجه نهایی کار متفاوت بوده و ابزار متفاوتی نیز نیاز دارد.

برای جواهر دوزی به چه ابزار و لوازمی نیاز داریم؟

-طرح خام یا پترن مورد نظر برای جواهر دوزی

-نخ نایلون

-سوزن مخصوص جواهر دوزی یا منجوق دوزی یا سوزن تنبور

-پارچه

-لایی چسب

-انواع سنگ، مهره، منجوق، مروارید، ملیله، نگین، پولک، کریستال و سایر سنگ های تزئین

 در متن ذیل هر کدام از وسایل مورد نیاز به اختصار شرح داه می شود:

---ابتدا برای شروع کار جواهر دوزی نیاز به یک طرح خام دارید

----دوخت در جواهر دوزی بهتر است از نخ نایلون استفاده شود. این نخ ها در رنگ آمیزی های مختلف موجودند و انتخاب رنگ ها بهتر است متناسب با سطح زیر کار باشد تا کمتر مشخص باشند. البته گاهی اوقات می توان در بعضی از طرح ها با انتخاب رنگ های مختلف کاری زیبا و جدید خلق کنید. حتی شما می توانید با استفاده از نخ های مناسب گلدوزی (دمسه، انکور و کوبلن ) این دو هنر زیبا را با هم ترکیب کرده و نتایج دیدینی آنرا به چشم ببینید.

---سوزن شما جهت جواهر دوزی بسته به نوع کار و نوع مهره‌ها ممکن است متفاوت باشد. به‌طور کلی سوزن منجوق دوزی شماره ۱۰ تا ۱۳ برای اکثر مهره‌ها مناسب است. هر چه شماره سوزن بالاتر برود، سوزن بلندتر و ظریف‌تر می‌شود

سوزن جواهردوزی تنبور چیست؟

یکی از معروف­‌ترین سوزن های جواهردوزی سوزن تنبور است.

تفاوت این سوزن با سوزن­‌های دیگر این است که سرعت جواهردوزی، سنگ دوزی و یا دوخت اجزای تزئینی را بسیار بالاتر می‌­برد.

تنبور نام یک سوزن پراستفاده است که برای جواهردوزی به کار می‌رود. این سوزن عموما به دو صورت دسته چوبی و دسته فلزی در بازار یافت می‌­شود که جواهردوز بسته به سلیقه می‌تواند با یکی از آنها کار کند. سوزن تنبور از گذشته­‌های دور تا کنون در این صنعت مورد استفاده قرار می­‌گرفته که نشان از پرکاربرد بودن آن دارد.

---کارگاه ها جهت جواهر دوزی یا گلدوزی ، تشکیل شده از دو حلقه که پارچه میان این دو حلقه قرار می گیرد. این کار باعث می شود که پارچه در کارگاه فیکس شده و کار دوخت برای شما راحت تر انجام شود.

---در صورتی که شما قصد دارید قطعه جواهر دوزی شده را به عنوان یک پیکسل و جزئی جدا از لباس درست کنید، بهتر است پارچه نمد و چرم به عنوان پایه کار شما انتخاب شود.

--در صورتی که شما قصد دارید قطعه جواهر دوزی شده را به عنوان یک پیکسل و جزئی جدا از لباس درست کنید، بهتر است پارچه نمد و چرم به عنوان پایه کار شما انتخاب شود. 

---تور زپون یا تور مژگان هم پارچه دیگری ست که میتواند برای دوخت یک طرح مورد استفاده قرار گیرد، این تورها از آنجائیکه وزن تزئینات دوخته شده را سبک میکند و به راحتی قابل نصب روی لباس می باشند

--درصورتیکه برای انجام جواهردوزی از پارچه نازک استفاده می کنید لایی چسب یا همان لایه چسب مورد نیاز شما خواهد بود.

--انواع سنگ ، مهره ، منجوق ، مروارید ، ملیله ، نگین ، پولک و سایر سنگ های تزئینی

***منجوق: منجوق ها بسیار ریز بوده و از آنها برای پرکردن سطوح، حاشیه کار و معمولا برای معین کردن مرزبندی ها استفاده می گردد.

***ملیله: ملیله ها معولا در ترکیب با منجوق استفاده می شوند ، اما به تنهایی نیز کاربرد دارند. در صورتیکه بخواهید یک ردیف ، ساقه و… در کارتان ایجاد کرده یا برای کارتان حاشیه بدوزید ملیله انتخاب بسیار خوبی برای این کار می باشد.

***پولک: پولک ها را مانند ملیله و منجوق می توانیم در رنگ ها و شکل های مختلفی  پیدا کرد. این پولک ها گاهی در کنار هم دوخته شده و گاهی لبه های پولک ها در هنگام دوخت روی یکدیگر قرار می گیرند. گاهی در دوختن پولک همزمان از منجوق نیز استفاده می گردد.

***سنگ و کریستال: شما می توانید از سنگ های قیمتی (، مروارید، زمرد و…) یا نیمه قیمتی (فیروزه، عقیق و…) در جواهردوزی بهره ببرید. همچنین در صورتیکه نخواهید زیاد هزینه کنید ، می توانید از کریستال ها و سنگ های طرح شیشه ای براق و درخشان که ارزان تر هستند استفاده کنید. این سنگ ها معمولا بصورت تکی استفاده شده تا جلوه بیشتری به کار بدهند.

***نگین : نگین ها می توانند سوراخ دار بوده و مستقیما روی کار دوخته شوند. اما اگر بدون سوراخ باشند باید برایشان به دنبال پایه باشید و آن ها را در پایه مناسب جا بزنید، چون در جواهر دوزی معمولا از چسب استفاده نمی گردد.

در این بخش از گالری ایده می توانید ایده های زیادی از جواهر دوزی را مشاهده نمایید.

 

expand_less برگشت به بالا