نمد

felt

نَمَد نوعی بافته سنتی است که با پشم تولید می‌شود. 

نمد چیست ؟  پارچه ای کلفت است که ازپشم یا کرک مالیده تهیه میشود وآن را تبدیل به فرش،زیرانداز، کلاه و جامه کنند.نمد ساده ترین نوع محصول برای استفاده به عنوان زیرانداز است و ساخت آن احتیاج به دستگاه خاصی دارند. فرایند تولید آن را نمد مالی میگویند.

یکی از بافته های سنتی و قدیمی کشور ایران که از پشم ایجاد می شود و برای آن برعکس بسیاری از پارچه های دیگر از گره های بافندگی استفاده نمی شود. در هنگام تهیه این نوع پارچه با کمک رطوبت هوا, حرارت و فشار الیاف پشمی در یکدیگر فرو رفته می شوند و بافتی یک دست و یک سطح ایجاد می شود.

نمد نوعی از منسوجات بی­بافت است که به ­وسیله­ ی رطوبت، حرارت و پرس‌کردن الیاف به هم درست می­شود. نمد هم می­تواند از الیاف طبیعی مثل پشم باشد و هم از الیاف مصنوعی مانند اکریلیک.) انواع مختلفی ازنمد برای مصارف صنعتی، فنی، طراحی هنری و ساخت صنایع دستی وجود دارد. در حالی‌که برخی از نمدها نرم و لطیف هستند، برخی دیگر چنان محکم هستند که برای مصارف ساختمانی استفاده می‌شوند. نمدمی‌تواند از نظر محتوای الیاف، اندازه، رنگ، ضخامت، چگالی و در اصل نوع استفاده‌اش متفاوت باشد

هم اكنون این هنر قدیمی به صورت دستی و قدیمی و همچنین نیمه صنعتی و به صورت تماما صنعتی ادامه دارد. در روش نیمه صنعتی نیمی از کار تولید آن به صورت دست ساز و بخش دیگری با دستگاه ساخته میشود.

جدا از آن تولید نمد امروزه با استفاه از الیاف مصنوعی نیز راه مدرنی را در پیش گرفته است. نمد صنعتی با الیاف مصنوعی و برگرفته از صنایع پتروشیمی در ایران و جهان در حال تولید است و بسیاری از صنایع تولید انواع منسوجات در جهان از آن ها برای مصارف و نیازهای مختلف استفاده میکنند.این نمدها در کارخانه به صورت رولی و تاقه ایی در رنگ ها و بافت های زیبا و در ضخامت های مختلف تولید میشود که رایج ترین آن نمد با ضخامت 2 میلیمتر و 4 میلیمتر میباشد

نمد را با دست با نخ معمولی (همان قرقره های خیاطی) یا نخ‌های گوبلن یا با چرخ خیاطی به‌راحتی می‌توان دوخت. برای دوخت قسمت‌هایی که نمی‌خواهید  دوخت دیده شوند بهتر است از نخ نامرئی استفاده کنید.

expand_less برگشت به بالا